IV - PLANETA ODKRYWCÓW 2018/2019

CZERWIEC

Drodzy Rodzice,

W dniu 14.06.2019 r. dzieci 
z oddziału IV wychodzą 
do Przedszkola nr 4 
na godz. 09:30 na spektakl 
o tolerancji pt.: "O koniku, który szukał czarnego mleka" 


Prosimy
o przyprowadzenie dzieci
do godziny 08:00.

Nauczycielki z oddziału IV

 


Drodzy Rodzice, 

Miło nam poinformować, że Dzieci z oddziału IV zdobyły
I miejsce w akcji „Rowerowy Maj”.

Nagrodą jest wyjście w dn. 07.06.2019 r. do kina Luna na film „Budzik i inne historie” o godz. 10:00


Prosimy o przyprowadzenie dzieci do godziny 08:30


Dziękujemy,
Nauczycielki


                                       *****************
Drodzy Rodzice,
W ramach eksperymentów na Pikniku Naukowym 12.06.2019 r. prosimy o przynoszenie następujących materiałów: barwniki, tusze, olej, sodę, ocet, kubki po jogurtach (większe), sznurek, wykałaczki, koraliki.

Dziękujemy,
Nauczycielki

                                       *****************
MAJ

Festiwal Teatralny „Lalka i ja”

21.05 dzieci zaprezentowały przedstawienie pt. „Za Żelazną Bramą” w ramach Festiwalu Teatralnego „Lalka i ja”. Spektakl wykorzystuje naturalną i swobodną zabawę dziecięcą do  opowiedzenia najważniejszych wydarzeń
z historii naszego przedszkola przy oprawie muzycznej Ludwiga van Beethovena. Członkom komisji i zaproszonym nauczycielom bardzo się ta forma inscenizacji podobała. Dzieci pokażą również swoje widowisko rodzicom i gościom zaproszonym na Jubileusz 50- lecia  placówki.

"Za Żelazną Bramą"*****************


Dzień muzyki.

15 maja obchodziliśmy Dzień Muzyki. W ciągu tygodnia dzieci poznały różne rodzaje instrumentów gatunki muzyczne , oraz ich przykłady zarówno muzyki polskiej jak i zagranicznej. Poznały przykłady ciekawych
i oryginalnych instrumentów etnicznych: afrykańskie marakasy, nietypowe cymbały, okaryna,  bębenek
z kulkami, kozie kopytka oraz fletnię Pana. Dzieci wykonały także własne instrumenty wraz z rodzicami  lub samodzielnie w przedszkolu. Oczywiście po ich wykonaniu powstała orkiestra , której dźwięki rozchodziły się po całym przedszkolu. Na koniec powstała wystawa instrumentów na którą zaprosiliśmy rodziców.

*****************

„Rowerowy maj”

07.05 odbyły się warsztaty rowerowe dla dzieci związane
z akcją „Rowerowy maj”. Najważniejsze informacje
o przebiegu akcji oraz o jej pozytywnym oddziaływaniu na uczestników, zostały przekazane w ciekawej formie dostosowanej do potrzeb i możliwości dzieci.  Przedstawiciele akcji zapoznali nas z podstawowymi zasadami bezpiecznego poruszania się rowerem  po chodnikach, ścieżkach rowerowych i drogach.  Dzieci dowiedziały się w co powinien być wyposażony rower oraz jego właściciel aby w pełni  korzystać z przyjemności jazdy. Ważne informacje były przeplatane zabawami i zagadkami związanymi z ruchem  drogowym. Na koniec wszyscy otrzymali  książeczki do kolorowania.
                                    *****************


Drodzy Rodzice,


W dniu 21 maja o godz. 09:30 w ramach przeglądu
„Lalka i ja” dzieci z oddziału IV wystąpią w przedstawieniu „Za Żelazną Bramą”.

Prosimy o przyprowadzenie dzieci do godz. 08:00.

Dziękujemy, 
Nauczycielki z oddz. IV

                                    *****************


KWIECIEŃ

Prezentacja przyrodnicza

Multimedialna opowieść o powitaniu wiosny przedstawiona przez nauczycielkę z oddziału III.
                                    *****************

 „Warsztaty pt. „Wielkanocne zwyczaje”

04.04.2019 dzieci miały okazję uczestniczyć w warsztatach w Muzeum Etnograficznym. Poznały zwyczaje i tradycje wielkanocne w różnych rejonach  Polski  oraz na świecie.  Zwiedziły także wystawy muzealne poświęcone sztuce ludowej związanej ze Świętami. Na koniec wykonały ozdoby wielkanocne.
                          *****************

                       Warsztaty z dziećmi 
               ze Szkoły Podstawowej nr 220 

23.03.2019 odwiedzili nas nasi absolwenci z sąsiedniej szkoły i zaprezentowali układ taneczno- akrobatyczny. Potem zaprosili nas do wspólnych tańców i zabawy. Wszystkim podobała się taka forma integracji szkoły
i przedszkola.

Warsztaty z dziećmi ze Szkoły Podstawowej nr 220

*****************

Warsztaty slima z Ewą D. - cz. 2

Nasza absolwentka Ewa bardzo polubiła zabawy ze swoimi młodszymi kolegami i po raz drugi odwiedziła nas w ramach slime warsztatów. Tym razem dzieci już same prawie bez pomocy wykonały masę plastyczną i wesoło się bawiły.


*****************

 „Międzynarodowy Dzień Książki dla dzieci”

02.04.2019 to dzień obchodzony na całym świecie urodziny wielkiego pisarza baśni dla dzieci J. Ch. Andersena oraz dzień książek dla dzieci. Z tej okazji w naszej grupie wysłuchaliśmy pięknych baśni Andersena z których najbardziej spodobała nam się baśń o słowiku. Mimo, iż tak niepozorny i nieduży zachwycał wszystkich swoim pięknym głosem. Dzieci z przyjemnością wykonały jego podobizny a  później  dowiedziały się jak powstaje papier. W ramach KMO „Jedyneczka”  wykonaliśmy własnoręcznie papier czerpany.

                                  *****************

MARZEC

Mobilne planetarium
Gwiezdne opowieści

Dzięki mobilnemu planetarium, które odwiedziło nasze przedszkole dzieci z naszej grupy miały okazję na półokrągłym „suficie” oglądać pokazy astronomiczne.
W jasny dzień było można zobaczyć niebo pełne gwiazd, poznać najciekawsze konstelacje, układy planet i inne obiekty astronomiczne.  W planetarium mogliśmy z bliska podziwiać kosmos i poznać prawa, którymi się rządzi. 
Podróż do odległych zakątków Wszechświata zapewniła wszystkim niepowtarzalne wrażenia.

Mobilne planetarium
****************

Warsztaty integracyjne -
wspólne eksperymentowanie

Starszaki rozpoczęły nowy cykl warsztatów z maluszkami. W ramach integracji i prezentacji umiejętności dzieci będą podczas wspólnej zabawy pokazywać doświadczenia
i dzielić się wiedzą z młodszymi kolegami. Tym razem były to wspólne zabawy plastyczne z farb i mas samodzielnie przygotowanych przez dzieci. 
Dzieci z „Planety Odkrywców” zaopiekowały się dziećmi
z „Planety marzycieli ”i wszyscy wspólnie dobrze się bawili.

Warsztaty integracyjne****************

Wiosenny Festiwal Nauki

Już po raz drugi dzieci w całym przedszkolu powitały wiosnę poprzez prowadzenie indywidualnych doświadczeń i eksperymentów ukazujących tajniki wiosny w różnych aspektach: w świecie roślin, zwierząt, pogody, oraz planety. Nasza grupa zajęła się badaniem wiosny na ziemi poprzez poznanie jej miejsca w układzie słonecznym oraz poznaniem miejsca Polski na modelu ziemi – globusie. Potem był czas na indywidualną eksplorację i tworzenie wg własnych pomysłów różnorodnych mas przypominających ziemskie zasoby. W trakcie eksperymentu ziemia mogły zobaczyć bogactwo kolorów jakie występują na naszej planecie. A podczas poszukiwań wiosny w terenie dzieci pobrały próbki ziemi do obejrzenia pod mikroskopem
i zbadania jej kwasowości. A po południu było malowanie własnoręcznie wykonaną farbą. 
W tym zielonym dniu wszyscy pamiętali też o tym, aby dbać o ziemię i chronić ją by służyła ludziom jak najdłużej.

Wiosenny Festiwal Nauki****************

Warsztaty „slima” z naszą absolwentką
 Ewą D. 

W ramach eksperymentów rodzinnych tym razem odwiedziła nas siostra Dawida, specjalistka od „slima”
i wspólnie z dziećmi oraz niektórymi paniami przeprowadziła kurs „Jak zrobić slima?”.
„Slime” jest to galaretowata masa, którą dzieci uwielbiają się bawić, toteż wszyscy byli podekscytowani, ale bardzo grzeczni i starannie wykonywali polecenia prowadzącej. Wszystkie składniki udało się dobrze wymieszać i każde dziecko zabrało do domu pudełeczko ze swoją ciężko wypracowaną masą. 
Bardzo dziękujemy Ewie za tak fantastyczne zajęcia.

Slime z Ewą D.****************

Figle- migle czyli Weronika Sherborne 
na wesoło - 
warsztaty rodzinne z mamą Witka. 

Mama Witka postanowiła nas zaskoczyć i w ramach eksperymentów przygotowała dla dzieci i rodziców fantastyczną wspólną zabawę- baraszkowanie z W. Sherborne. Ruch rozwijający daje możliwość zbliżenia do siebie uczestników zajęć, wspomnienia zdarzeń z dzieciństwa, wyzwala swobodę zachowania i naturalność oraz daje radość z działania w grupie. Poprzez różnorodne zabawy: Kołyska, Huśtawka, Naleśnik, Paczka, Tunel oraz ćwiczenia za i przeciw w których jedna osoba przyjmuje pozycję bierną a druga aktywną, dzieci mają okazję do pozbycia się nadmiaru energii i pełnej relaksacji. Zarówno dzieci jak i rodzice byli bardzo zadowoleni z warsztatów.

Warsztaty Sherborne


****************

Spotkanie ze sztuką 

Dzieci wybrały się na warsztaty do Narodowej Galerii Sztuki Zachęta połączone ze zwiedzaniem wystawy „Lalki: teatr, film, polityka ”. Po krótkim wykładzie na temat różnorodnych lalek ich rodzajów i sposobami wykorzystania w przestrzeni teatralnej dzieci mogły wykonać własnoręcznie lalkę z przygotowanych materiałów. Warsztaty bardzo się podobały a efekty pracy rodzice mogli obejrzeć w domu.

Galeria Sztuki "Zacheta"****************

K.M.O. „Jedyneczka”- Slime

Ponieważ zabawa z „glutkiem” bardzo przypadła dzieciom do gustu, postanowiliśmy wspólnie zrobić pokaz przygotowania „slime” krok po kroku wg książki „Super slime”. Do przygotowanie niezbędne są: 50 g kleju przezroczystego w płynie, 2 łyżeczki płynu do soczewek, 
1 płaska łyżeczka sody, dowolny brokat. Po wlaniu do miseczki kleju, dodajemy niewielkimi porcjami sodę
i intensywnie mieszamy aż klej zrobi się biały, później dodajemy płyn do soczewek dodajemy bardzo powoli i cały czas mieszamy do momentu w którym slime odrywa się od ścianek miski. Wtedy dodajemy brokat i wyrabiamy już ręcznie. Po ciężkiej pracy była przyjemna i relaksująca zabawa. Nasz kosmiczny slime spodobał się wszystkim dzieciom. ****************

„Wiosna w sali” 

W tym roku marzec zaprezentował prawdziwą wiosenną pogodę, często świeci słońce pąki na krzewach już są widoczne, nasze cebulki kwiatów w ogrodzie już wypuściły liście, widać, że wiosna już tuż, tuż. W naszej Sali też zapachniało wiosną dzięki hiacyntom, krokusom i żonkilom przyniesionym przez dzieci do kącika przyrody. Ponieważ dzieci lubią prace ogrodnicze postanowiliśmy wykorzystać przyniesione nasiona i rozpoczęliśmy pierwsze prace ogrodnicze w sali. Posialiśmy aksamitki, słoneczniki, fasolę ozdobną i inne kwiatki. Później gdy rośliny już urosną
i zrobi się cieplej, wysadzimy je do naszego przedszkolnego ogródka.
 ****************


XV Festiwal tańca Tańczące brzdące” 

W tym roku Festiwal tańca przygotował trudne zadanie 
i wyzwanie dla przedszkolaków ze względu na temat „Moniuszko” dla Niepodległej. Poprosiliśmy o pomoc instruktora tańca Panią Anię Żmijewską i pod jej czujnym okiem w lutym dzieci z naszej grupy ćwiczyły pilnie na próbach tanecznych. 8.03.2019r. dzieci z naszej grupy miały okazję zaprezentować swój układ taneczny przygotowany do „Arii Skołuby” ze Strasznego Dworu – Moniuszki, na Festiwalu Tańca w teatrze Palladium. Wystąpiły przepięknie , otrzymały statuetkę, dyplom dla przedszkola i wiele nagród.

Tańczące Brzdące
Tańczące Brzdące 2019.MPG ****************

Eksperymenty rodzinne z tatą Julii.


W ramach rodzinnych pokazów eksperymentów przybył do nas tata Julii i zaprezentował dwa doświadczenia: wędrująca woda i zgaszona świeczka. W pierwszym eksperymencie bardzo widowiskowym mogliśmy zaobserwować jak zabarwiona woda przemieszcza się
z pełnych szklanek do pustych za pomocą ręcznika papierowego. Drugie doświadczenie pokazało jak zgasić świeczkę przykrytą szklanką. Świeca pali się dzięki tlenowi, gdy pod szklanką go zabraknie, płomień zgaśnie. Powietrze, które zostanie w szklance oziębi się i skurczy. Dzięki temu powstanie miejsce dla wody, która zostanie wessana do szklanki. Na koniec dzieci mogły narysować najciekawsze momenty doświadczeń.

Tata Julii


****************

K.M.O. „Jedyneczka”- Magnesy

Po zbadaniu właściwości magnetycznych przedmiotów
w sali , dzieci sprawdziły jak zachowują się magnesy wobec siebie i  które bieguny się lubią(przyciągają) a które nie. Miały także okazję zobaczyć pole magnetyczne na przykładzie opiłków metalowych i magnesu. Dużo radości dostarczyło badanie siły różnorodnych magnesów i ich oddziaływania na położone w pewnej odległości spinacze. Wreszcie sprawdzaliśmy działanie magnesu przez krzesełka, tacki, kartki papieru oraz przez wodę. Okazało się że nie wszystkie rodzaje magnesów to potrafią, ale przy okazji poznaliśmy różnorodne sposoby wykorzystania magnesów w zabawie: labirynt magnetyczny, rybki magnetyczne.


Magnesy                                    ****************

Spotkanie ze Strażą Miejską-
„Kto mnie chroni i pomaga”

Dzieci z najstarszego oddziału spotkały się z Panem ze Straży Miejskiej. W czasie spotkania poznały zadania, które wykonuje Straż Miejska. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć i dotknąć mundur, lizak, kajdanki i pałkę .Poznały numery alarmowe i nauczyły się, jak telefonicznie wezwać pomoc w niebezpiecznej sytuacji. Przedszkolaki dostały
od naszego gościa kolorowanki utrwalające wiadomości
z przeprowadzonego spotkania.

Straż Miejska


***************

Drodzy Rodzice,
W dniu 19.03.2019 r. (wtorek) na godz. 10:00 dzieci idą do Narodowej Galerii Sztuki Zachęta na warsztaty edukacyjne połączone ze zwiedzaniem wystawy pt. "Lalki, teatr, film, polityka" (poznanie budowy, rodzajów i animacji lalek).

Cena warsztatu 8 zł.
Prosimy o wpłaty do 08.03.2019 r.

Dzieci, które były nieobecne na warsztatach w Muzeum Etnograficznym w dniu 12.02.2019 r. nie wnoszą opłaty za warsztaty w Zachęcie.

***************

LUTY

 „Bal karnawałowy””

28.02.2019 r. odbył się bal karnawałowy z Panią Anią . Wspólne tańce, korowody i konkursy i dużo dobrej zabawy. Wszystkie dzieci pięknie się prezentowały w swoich przebraniach i chętnie pozowały do zdjęć.***************


„Rodzinne eksperymenty- dwutlenek węgla”

Tym razem odwiedził nas tata Elizy. Pokazał nam jak można zgasić świeczkę nie dotykając jej za pomocą dwutlenku węgla. Najpierw pokazał dużo naczyń i przelewał różne płyny. Potem mieszał ocet z sodą,  przykrył i chwilę odczekał. Później zapalił świeczkę , odkrył naczynie i lekko nachylił tak aby gaz dotarł do świeczki, świeczka zgasła. Zjawisko to jest wykorzystywane w gaśnicach, dwutlenek węgla gasi ogień. Na koniec pokazał jeszcze nam lewitujące bańki mydlane w reakcji z dwutlenkiem węgla, które raz opadały, raz się unosiły. Wszystkim podobało się takie rodzinne spotkanie z eksperymentami.

Rodzinne eksperymenty****************


„Oko w oko z dinozaurem”

Podczas rozmów o tym jak dawniej wyglądało życie na ziemi, najbardziej zainteresował dzieci okres w którym żyły dinozaury. Tak duże zainteresowanie oraz wiedza jaką się dzieci wykazały zachęciły nas do odwiedzin Muzeum Ewolucji PAN w PKiN. Nikt nie spodziewał się tego jak potężne były dinozaury- od ogona do paszczy zmieściła by się cała nasza grupa. Wycieczka była udana a po niej zostały piękne prace rysowane węglem,  ozdobione solą
i bursztynami.

Dinozaury


****************

22.02. 2019
Wesoły Uniwersytet – Tajemnice Kosmosu

W piątek 22 lutego w naszym przedszkolu dzieci z Planety Odkrywców wzięły udział w zajęciach z cyklu Wesoły Uniwersytet. Podczas zajęć zdobywały wiedzę na temat Układu Słonecznego. W prosty i przystępny sposób przedszkolaki dowiedziały się między innymi :co tworzy Układ Słoneczny, jakie mamy planety, czym się różnią, która planeta ma najwięcej księżyców oraz czy na wszystkich planetach możliwe jest życie. Pod koniec zajęcia zadawały pytania- Czy na Marsie jest woda?(a może kiedyś płynęła?).

Kosmos


                                  ****************

Drodzy Rodzice,,
W pon. 25.02.2019 r. na godz. 11:00 Dzieci z oddziału IV jadą na warsztaty do Młodzieżowego Domu Kultury  
(ul. Fabryczna). 


****************


„Karnawałowy zawrót głowy”

Nazwa „karnawał” lub jak powiedział chłopiec z naszej grupy „kawarnawał” pochodzi od włoskiego słowa „carnevale”,  z łaciny: carnem levāre ("mięso usuwać") bądź caro, vale ("żegnaj mięso"). Jest to czas zabawy i maskarad obchodzony różnie w zależności  od kraju i zwyczaju. Balom zazwyczaj towarzyszą różnorodne tańce i przepiękne stroje oraz maski. Wiedzę tę zdobyły dzieci na warsztatach pt. „Karnawały świata”  w Muzeum Etnograficznym przy ul. Kredytowej 1. Oprócz ciekawej opowieści, mogły zobaczyć zdjęcia, filmy i maski z najbardziej spektakularnych obchodów karnawału w Wenecji, Rio de Janeiro  i Polski. Wykonały także maski niedźwiedzia związane z polskimi tradycjami zapustów. W trakcie realizacji tematu poznały ciekawe tańce i dowiedziały się, że tańczyć można także do muzyki operowej np. Moniuszki. W takt skocznych i modnych rytmów bawiły się na „Balu Walentynkowym”.  A  zdobytą wiedzę mogły wykorzystać     w przygotowanych własnoręcznie strojach balowych prezentowanych na karnawałowym pokazie mody. 

Karnawał to czas dobrej zabawy a od strojów, tańców i kolorów każdy miał karnawałowy zawrót głowy.

Karnawał


****************

Drodzy Rodzice,
W piątek 22.02.2019 r. na godz. 10:00 Dzieci z oddziału IV idą na wycieczkę do Muzeum Ewolucji (PAN) w Pałacu Kultury i Nauki.
Prosimy o wcześniejsze przyprowadzenie Dzieci (do godz. 08:00) oraz wpłatę 4,00 zł. do nauczycielki oddziału.

Dziękujemy.STYCZEŃ

K.M.O ”Jedyneczka” 
Woda, woda i coś jeszcze…”

W tym tygodniu tematem przewodnim była woda. Zaczęliśmy od poznania jej właściwości, znaczenia
i wartości. Każdy mógł sprawdzić z czym woda się łączy,
z czym nie, co pływa, co tonie, ile wody się mieści w różnorodnych naczyniach i ile łyków wody jest w kubeczku. Codziennie eksperymentowaliśmy poprzez łączenie wody z różnymi substancjami i cieczami i zrobiliśmy wiele fantastycznych mas: farba klejowa do malowania palcami, ciastolina, super slime, płyn do baniek.  Dzieciom te doświadczenia sprawiły wiele radości, a przede wszystkim poznały wiele ciekawych pomysłów na dobrą zabawę.

 

Woda

 

Zimowi artyści
Aby urozmaicić zabawy zimowe dzieci dostały plastikowe kubeczki. Niestety okazało się, że śnieg był zbyt sypki i nie udało się go skleić. Wtedy do akcji wkroczyły inne narzędzia: łopaty. I tak powstały niezwykłe rzeźby na śniegu: wulkany, zamki, świątynie, oraz domki.


Zimowi artyści
K.M.O. „Sztuczny śnieg”
Kiedy w zimie za oknem śniegu brak trzeba uruchomić wyobraźnię. W poprzednim roku próbowaliśmy zrobić masę podobną do śniegu ale z dodatkiem mąki ziemniaczanej.
W tym roku postanowiliśmy zrobić śnieg mieniący się
i skrzący jak prawdziwy, toteż połączyliśmy klej biały, piankę do golenia i brokat. Potem namalowaliśmy nim piękne prace. Efekt był niezwykły.

Sztuczny śnieg

„Smog czy smok”

W temat zajęć wprowadziły dzieci dwie krzyżówki, których rozwiązaniem były dwa kluczowe słowa. Zadaniem dzieci było znalezienie różnic i podobieństw między smokiem
i smogiem. Po wspólnej „burzy mózgów”, okazało się że obaj są bardzo groźni bo zagrażają ludziom, ale jeden jest bajkowy a drugi niestety prawdziwy. Ustaliliśmy co sprzyja smogowi i jak należy postępować aby był mniejszy. Przy okazji poznaliśmy literę „S,s” i utrwaliliśmy jej wygląd za pomocą drucików kreatywnych . Aby przybliżyć zjawisko smogu wykonaliśmy doświadczenie w którym udało nam się go zaobserwować w słoiku. Był bardzo gęsty, szary
i brzydko pachniał. Potem dzieci mogły same sprawdzić co powstaje w wyniku procesu spalania i ocenić jakie są następstwa spalania ciał szkodliwych dla środowiska (śmieci). Na koniec powstały rysunki przedstawiające głównych bohaterów naszych zajęć. Podsumowaniem było stwierdzenie, że smoki zieją smogiem.

Smog czy smok?
K.M.O "Różne stany skupienia wody"
Korzystając z zimowej aury, w ogrodzie przedszkolnym badaliśmy właściwości śniegu, lepiliśmy ciastka śniegowe
i kilka kubeczków zostawiliśmy do dnia następnego. Ponieważ temperatura wzrosła, śnieg zamienił się w wodę. Zostawiliśmy wodę w kubeczkach na weekend  i okazało się, że woda zamieniła się w lód.
Dzięki zmiennej aurze dzieci w prosty sposób zaobserwowały różne stany skupienia wody.K.M.O. "Jedyneczka" - "Wieża gęstości cieczy"
Czasami nasze eksperymenty zaczynają się pokazem. Dzieci stawiają różnorodne hipotezy, przewidując przebieg eksperymentu. Tym razem pokaz dotyczył różnych rodzajów cieczy, które ułożyły się w tęczową wieżę. Po pokazie oczywiście dzieci próbowały swoich sił w stworzeniu własnych kolorowych warstw w próbówkach.  Eksperyment zamienił się w zabawę a zabawa stała się eksperymentem.
Jak dogonić czas?

Czas płynie jak rzeka i tak szybko ucieka, tak trudno go dogonić. Ale wymyślono zegary , aby łatwiej było czasu nie trwonić. Dzieci chcąc  odnaleźć się w świecie dorosłych jak młodzi kreatorzy mody stworzyły swoją markę zegarków "Jak zatrzymać czas?".

GRUDZIEŃ
Spotkanie wigilijne

Boże Narodzenie to czas magiczny, radosny. Czas pełen zadumy, refleksji, rodzinnych spotkań. Świąteczny nastrój zapanował  również w naszej grupie,

 18 grudnia. Tego dnia odbyło się wigilijne spotkanie z rodzicami. Bożonarodzeniowy klimat dopełniały okolicznościowe dekoracje, lampki, choinka oraz odświętnie nakryty stół z poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców.

Podniosłym momentem spotkania był krótki program artystyczny w wykonaniu Mamy Oliviera i Mamy Nadii. Dzieci z zaangażowaniem śpiewały utwory o tematyce świątecznej.  Po zakończonych występach przyszedł czas na  wspólne spotkanie wigilijne w czasie, którego wszyscy dzieląc się opłatkiem składali sobie świąteczne życzenia. Dzieci zaprosiły także przybyłych gości do wspólnej kolędy.

Wigilia w naszej grupie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze, na długo pozostanie w naszej pamięci. Takie szczególne momenty wzmacniają  wzajemne relacje, integrują dorosłych i dzieci.
W oczekiwaniu na Mikołaja  2018 r.

Jak co roku w Przedszkolu dzieci powitały Świętego Mikołaja w trakcie zabawy tanecznej, prowadzonej przez wodzireja. I w tym roku nie mogło być inaczej. 14 grudnia dzieci od rana oczekiwały Świętego Mikołaja, który pojawił się po śniadaniu. Był to zaledwie przedsmak zabawy, jaka czekała przedszkolaków. Tuż po godzinie 9.00 w przedszkolu rozpoczęła się zabawa z Mikołajem. W tym roku Mikołaj przybył do przedszkola wraz ze swoim pomocnikiem „Elfem”, który znakomicie bawił dzieci.
W trakcie imprezy dzieci brały udział w wielu konkursach
i quizach. Nad przebiegiem uroczystości oczywiście czuwał Święty Mikołaj, ale ze względu na jego podeszły już wiek niestety nie brał udziału we wszystkich zabawach. Za to jego pomocnik Elf wspaniale zajął się dziećmi i dopingował ich we wszystkich tańcach, pląsach i konkursach. Na końcu Mikołaj rozdał dzieciom długo oczekiwane prezenty. Niestety kolejna tak impreza dopiero za rok.

W oczekiwaniu na Mikołaja

Zimowe zabawy
Pierwsze spotkanie ze śniegiem oczywiście musi zakończyć się ulepieniem bałwana. Dzieci podzieliły się na dwie grupy i chociaż śniegu nie było zbyt dużo wystarczyło by ulepić dwa bałwany.K.M.O. "Jedyneczka"- "Magiczne słoiki"
Świąteczne spotkanie wiązało się z napięciem powierzchniowym i połączeniu dwóch cieczy które się ze sobą nie mieszają: wody i oleju. Dzięki zabarwieniu wody, dodaniu brokatu i pływającej rybki, powstał magiczny słoik.


Poznajemy zawód adwokata
Było to pierwsze z cyklu spotkań z adwokatem. Dzieci poznały zawód adwokata, dowiedziały się na czym polega jego praca i porozmawiały z nim o swoich  prawach i obowiązkach . Na koniec każde dziecko mogło przymierzyć togę. Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe znaczki.

Mistrzowie kodowania
07.12.2018 r. odbyły się warsztaty kodowania dla dzieci oraz później dla nauczycieli. Były to pierwsze kroki w programowaniu dla dzieci i dorosłych. okazało się, że programowanie nie jest wcale takie trudne. Zarówno dzieciom jak i nauczycielom podobała się taka forma zajęć.


Światło
W ramach rodzinnych spotkań z eksperymentami, Mama Kuby C. zaproponowała zabawę ze światłem. Pokazała dzieciom różne doświadczenia pokazujące jaką barwę ma światło oraz rozszczepienie światła białego na barwy składowe. Na koniec dzieci wykonały wirujące kolorowe bączki ukazujące to ciekawe zjawisko.


"Świąteczne aromaty"
Wycieczka do świata przypraw zachęciła nas do poznania różnorodnych zapachów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. Spośród zgromadzonych aromatycznych buteleczek i słoiczków  dzieci miały zadanie aby  wybrać te, które kojarzą się im ze Świętami. Niektóre zapachy niezbyt przypadły dzieciom do gustu i wywołały ich niezadowolenie ale większość  wzbudziła ogólną aprobatę.Warsztaty "Przyprawy świata"
17.12.2018 r. dzieci pojechały autobusem do Młodzieżowego Domu Kultury przy ulicy Fabrycznej. Podczas godzinnych warsztatów poznały różnorodne popularne przyprawy. miały okazję nie tylko zobaczyć i dowiedzieć się skąd pochodzą ale również spróbować ich niepowtarzalnego smaku. Okazało się, że wiele dzieci odważnie próbowało przypraw i to z uśmiechem na ustach. Na koniec prowadząca zorganizowała targ przypraw na którym można było wymieniać się swoimi produktami.
Kartka świąteczna to miły gest

Święta Bożego Narodzenia to czas, gdy świat wypełnia się życzliwością, ciepłem i dobrymi życzeniami. Gdy bliscy, którzy nie mogą spędzić ze sobą tych wyjątkowych dni wysyłają sobie  życzenia.

Tradycyjne kartki na Boże Narodzenie wciąż cieszą się ogromną popularnością. Miło jest otworzyć skrzynkę na listy i znaleźć tam wyrazy sympatii i kilka miłych słów. Niezależnie czy kartka nadeszła od kogoś znajomego czy wysłana została w imieniu innych, jest to miły gest.

Jak co roku - również i tym razem 07.12.2018 rodzice z dziećmi mogli wykonać kartki bożonarodzeniowe dla Kombatantów.

Kartka bożonarodzeniowa zrobiona z rodzicem z pewnością sprawi obdarowanym wiele radości .Na widok uroczego bałwanka na twarzach kombatantów pojawi się szeroki uśmiech.

Spotkania co roku cieszą się wielkim zainteresowaniem.


07.12.201806.12. "Mikołajki"
W Mikołajki oprócz funkcji przewodnika po wystawie; "Od tabliczki do tabletu" dzieci miały dużo wspaniałej zabawy. Zobaczyły przez okno Mikołaja. Grały w różnorodne gry: Raz dwa trzy Mikołaj patrzy, Mikołajowe rozgrywki szachowe, oraz Mikołajkowe "zabawy stolikowe". Na koniec dnia każde dziecko otrzymało prezent od Świętego Mikołaja.


                                       
Projekt
06.12.2018 r. zakończyliśmy projekt pt. "Litery i pismo", który rozpoczął się 16.11.2018 r. Najważniejsze cele projektu to wzbudzenie zainteresowania  literami i pismem oraz odczytywanie informacji przekazywanych za pomocą obrazów, symboli i znaków.Projekt od początku budził duże zainteresowanie dzieci, zwłaszcza historia pisma. Po stworzeniu siatki wstępnej i planu dzieci przystąpiły do działania.  Najpierw wspólnie stworzyliśmy w sali kącik czytelniczy i zgromadziliśmy bazę narzędzi pisarskich i gier dotyczących pisma. Dzieci przynosiły także swoje książki , które chętnie przeglądały i próbowały odczytywać pierwsze krótkie wyrazy. Zostaliśmy badaczami pisma i znaków i odkrywaliśmy po kolei różne etapy pisma i rodzaje. Dużo emocji wzbudziło przygotowanie masy do pisma klinowego zabarwionej kawą i później zapisywanie  liter na tabliczkach.


      

Dzieci spróbowały swoich sił w odtwarzaniu pisma piktograficznego: hieroglifów. W trakcie działań dzieci poznały także alfabet Braill"a i Mors"a. Sprawdziły jak pisze się, rysuje , stempluje różnorodnymi narzędziami: piórkiem, patykiem, pędzlem, stemplami.Ponieważ pierwszym narzędziem pisarskim dla dzieci bywa kredka zorganizowaliśmy jej święto. Przy okazji "Dnia kredki" najpierw dzieci sprawdziły stan naszych kredek, policzyły ile ich trzeba zatemperować i przystąpiły do pracy. Później  przetestowały rodzaje kredek: pastele suche, olejne, drewniane, świecowe, woskowe. Poznały także literę "K,k" i utrwaliły jej wygląd w pracach plastycznych. W ramach działań K.M.O. sprawdziły czy kredki woskowe są podobne do świec woskowych i wykonały kredkowy eksperyment.Porównały i oceniły który papier jest najlepszy do malowania i pisania, zobaczyły papirus i papier czerpany oraz różne rodzaje kalki.Podczas zabaw literowo- Andrzejkowych zbadały różne rodzaje atramentu sympatycznego i odkrywały tajniki magicznych liter. Wykonały także własne kolorowe świece zabarwione kredkami świecowymi.

Zwiedziły muzeum drukarstwa przy ulicy Ząbkowskiej 23/25 , poznały wynalazek J. Gutenberga- maszynę drukarską i zdobyły pierwsze doświadczenia w zawodzie drukarza.Zmieniły zdanie na temat komputera i sprawdziły, że służy także do pisania liter. Poznały też zasady działania maszyny do pisania. Dzięki bogatej literaturze dotyczącej pisma, liter i znaków wzbogaciły wiedzę i zachęciły się do oglądania książek i odczytywania liter.
Jako finał projektu- zorganizowały wystawę pt. "Od tabliczki do tabletu". W dniu 06.12.2018r. przy okazji "Mikołajek" zostały pomocnikami Świętego Mikołaja i jako fachowi przewodnicy prezentowali swoje działania przed dziećmi z klasy "0" ze Szkoły Podstawowej nr 220 , dziećmi z Przedszkola nr 2 oraz rodzicami.


Mikołaj na pewno doceni ciężką pracę Młodych Odkrywców i przyniesie im wspaniałe prezenty pod choinkę.LISTOPAD 

Eksperymentujemy.

28.11.2018 r. odbyło się pierwsze rodzinne pokazy eksperymentów z mamą Kuby Panią Małgorzatą. Dzieci wspólnie z mamą przygotowały masę porcelanową z której powstały piękne świąteczne ozdoby choinkowe. Wspólna zabawa dostarczyła wiele radości i zachęciła dzieci do pomocy w świątecznych przygotowaniach.
   

                
                                  *****************
                   Starszaki odwiedziły 
               Muzeum Więzienia Pawiak,
           Oddział Muzeum Niepodległości 
                            w Warszawie 

Muzeum Więzienia Pawiak jest szczególnym miejscem
w historii Warszawy i Polski. Upamiętnia stare warszawskie więzienie, którego niemal cały okres istnienia związany był z martyrologią Narodu Polskiego i walką o niepodległość. Okres funkcjonowania, czyli lata 1835-1944, to w zdecydowanej większości czas, gdy w jego murach byli osadzani jako więźniowie polityczni polscy patrioci, którzy wpierw podjęli walkę z rosyjskim zaborcą, a później
z niemieckim okupantem

W hołdzie poległym przedszkolaki zapaliły znicze.

*************

Warsztaty teatralne

16.11.2018 r. odbyło się pierwsze spotkanie teatralne
z mamą Nadii Panią Agnieszką Mrozińską. Dzieci poznały różne rodzaje berka teatralnego: "miny" i "dziwne kroki", przyjmowały różne role i zamieniały się w zwierzęta lub rośliny. Wszystkim podobała się forma warsztatów
a najbardziej wesoła i uśmiechnięta prowadząca - mama Nadii.


Jak dzieci przygotowywały się do Święta Niepodległości?

Rozpoczęliśmy przygotowania do obchodów Niepodległości Polski jeszcze w październiku posadzeniem 25 cebulek tulipanów ( ze 100) w ogrodzie przedszkolnym.


Później w bibliotece wypożyczyliśmy ciekawą literaturę aby poszerzyć nasze wiadomości. Najciekawsze dla nas pozycje to:Elementarz małego Polaka i Jeszcze Polska nie zginęła - Joanny i Jarosława Szarków, Bolek i Lolek zwiedzają Polskę-Zuzanny Kiełbasińskiej, Alfabet niepodległości- Anny Skowrońskiej.
W sali powstała tablica tematyczna i kącik informacyjny.
Jeden z dni był pod hasłem "Biało-czerwona", poznaliśmy symbolikę i genezę naszych barw narodowych. Dzieci nauczyły się także czterech zwrotek hymnu narodowego.
A po zebraniu informacji przystąpiliśmy do różnorodnych działań plastycznych, związanych ze świętem, odrysowywały także swoje dłonie do wspólnej dekoracji sali 25 sztuk (ze 100)
Były także biało-czerwone eksperymenty dotyczące napięcia powierzchniowego oraz barwienia soli.

Wybraliśmy się także na wycieczkę do muzeum Wojska polskiego na wystawę "Drogi do niepodległości" Dzieci miały możliwość poznać i zobaczyć stroje, wyposażenie wojsk z epoki oraz dowiedzieć się o ważnych postaciach
z tego okresu.


Wreszcie w dniu 09.11.2018 r. nadszedł dzień  uroczystości do której tak długo się przygotowaliśmy. Wszyscy  odświętnie ubrani powitaliśmy  gości ze Sztabu Generalnego. Po odśpiewaniu hymnu narodowego posłuchaliśmy żołnierskich opowieści o różnorodnych rodzajach wojsk oraz ich wkładzie w odzyskanie niepodległości. Na koniec były prezenty i kwiaty dla gości oraz niespodzianki od żołnierzy dla dzieci w postaci książeczek. Oprawą tego wydarzenia była piękna wystawa przygotowana przez nauczycielki i rodziców "Polska niepodległa".
                              ********************

                          Bajkoczytanie

W ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom „- zaprosiliśmy do naszej grupy Zuzię, absolwentkę naszego przedszkola ,która przyniosła jej ulubione książki. Dzieci wybrały książkę pt.”Basia i alergie”. Zuzia czytała dzieciom książkę i pokazywała ilustracje. Później dzieci chętnie odpowiadały na wszystkie pytania, które zadawała Zuzia. Na koniec bawiliśmy się przy ulubionych zabawach muzyczno-ruchowych.
******************

      Szukamy kolorów jesieni – wycieczka
                             
                              do 
parku. 


Wprawdzie nie tak dawno pożegnaliśmy lato, a już za oknami króluje piękna, złota jesień. Dzieci z grupy IV wybrały się w słoneczny dzień do parku Saskiego na spotkanie z jesienią. Posiada on wiele atrakcji. Występują
w nim liczne gatunki drzew oraz wiele gatunków rzadko spotykanych krzewów. Po drodze dzieci odwiedziły znajdujące się na terenie parku miejsca pamięci: Grób Nieznanego Żołnierza.

Przedszkolaki spacerowały po parku, obserwowały przyrodę, słuchały jej odgłosów. Przyglądały się drzewom, poznawały ich liście i owoce. Porównywały liście pod względem wielkości, kształtu i koloru. Był też czas na bieganie i zabawy. Najwięcej radości sprawiło baraszkowanie wśród miękkich, pachnących liści.

Dzieci do naszego kącika przyrody. Nazbierały bukiety kolorowych liści, kasztany.
*****************


Miło nam poinformować Państwa, że Dzieci z naszego oddziału, na zaproszenie kancelarii Prezydenta RP wzięły udział w warsztatach w ramach Polskiej Wystawy Gospodarczej, na której ozdabiały porcelanowe filiżanki.

Zapraszamy do podziwiania efektów ich pracy w gablocie znajdującej się w holu głównym przy szatni.


***************

PAŹDZIERNIK

K.M.O. "Jedyneczka"- Chromatografia.


Dwa kolejne spotkania dotyczyły chromatografii bibułowej. Pierwsze spotkanie było poświęcone jesiennym liściom.
Aby sprawdzić jakie barwniki zawierają wykonaliśmy doświadczenie zwane chromatografią. Jest to metoda służąca do rozdzielania i badania składu mieszanin.Nazwa pochodzi z języka greckiego: chroma-barwa, graphein-pisać. Najprostszą z różnorodnych sposobów prowadzenia chromatografii jest chromatografia bibułowa.
W pierwszym etapie wydobyliśmy barwniki z liści, a w drugim za pomocą bibuły dokonaliśmy ich rozdzielenia. Efekty niestety nie były zbyt spektakularne i ponowiliśmy nasze eksperymenty na drugim spotkaniu tym razem z mazakami. Najpierw badaliśmy barwy składowe jednego koloru a później wielu. Zabawa była fantastyczna, kolorowa i powstały piękne prace.

******************

"Warsztaty"


Przez dwa dni 16.10- 17.10 2018r dzieci uczestniczyły 
w warsztatach P.W.G. przy Pl. Piłsudskiego . Pierwszego dnia były to warsztaty ceramiki zorganizowane przez fabrykę porcelany "Ćmielów". Po wysłuchaniu historii o powstawaniu wyrobów ceramicznych dzieci miały okazję uczestniczyć w malowaniu porcelany. Piękne wyroby porcelanowe zostały ozdobione dziecięcą twórczością oraz gotowymi kalkomaniami. Drugiego dnia zajęcia organizowała Kopalnia Soli Wieliczka. Poza przybliżeniem dzieciom opowieści o powstaniu kopalni oraz legend z nią związanych każdy mógł zostać solnym rzeźbiarzem . Dzieci otrzymały także kawałek soli w prezencie. Poza warsztatami mogły także uczestniczyć w interaktywnej wystawie P.W.G.


"Spotkanie z biblioteką"


Wszystkie dzieci miały okazję poznać pracę ekologa, zdobyły informacje na temat 18.10.2018 r. wybraliśmy się na pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie biblioteczne. Dzieci wraz z nauczycielem wypożyczyły książki o tematyce patriotycznej aby wzbogacić swoją wiedzę i poszerzyć zakres informacji o naszym kraju.

19.10.2018 "Eko warsztaty"


 

budowy, ochrony i rozwoju drzew liściastych i iglastych. Poprzez różnorodne działania możemy zapobiegać rozprzestrzenianiu się smogu oraz dbać o porządek w ekosystemie. Należy także zaopatrzyć się w specjalne maski aby smog bał się nas a nie my jego.

*********************


K.M.O."Jedyneczka" - "Szyszki"Dzieci zgromadziły dużo jesiennych okazów w kąciku przyrody ale najbardziej zainteresowały się szyszkami. Postanowiliśmy zrobić pewien eksperyment. Pytanie badawcze: Co stanie się z szyszką jeśli włożymy ją do różnorodnych cieczy? Dzieci dawały różne propozycje
i zalewały szyszki w słoikach: wodą, oliwą, octem, solanką, sokiem z cytryny, sodą, wodą utlenioną, potem słoiki zostały odstawione do kącika przyrody na dobę. Jedna szyszka została umieszczona na parapecie za oknem i jedna w zamrażarce. Następnego dnia okazało się, że wszystkie szyszki poza tą w oliwie i zamrażarce pozamykały się. Szyszki ochraniają nasiona przed deszczem i zamykają się. A po umieszczeniu ich w ciepłym miejscu ponownie się otwierają- magia...


"Dzień buraczka 03.10.2018 r."
Tego dnia wszystkie dzieci przyszły w kolorach różu, czerwieni, fioletu i wiśni czyli w różnych odcieniach buraczka. Ranek zaczęliśmy od sprawdzenia walorów estetyczno - smakowych buraka. Później były konkursy i zabawy z udziałem "bohatera dnia". A po południu odbył się kiermasz zdrowego żywienia na którym burak został podany w wielu atrakcyjnych odsłonach plastyczno - kulinarnych. Niezbyt popularny wśród dzieci w ciastkach czekoladowych smakował wybornie.
K.M.O. "Jedyneczka" - "Badamy pH roztworów"

Przez dwa kolejne spotkania sprawdzaliśmy pH różnych sporządzonych przez dzieci roztworów wykorzystując naturalne wskaźniki tj.: sok
z czerwonej kapusty oraz sok z buraka. Sok z czerwonej kapusty okazał się lepszy i wskazał przeróżne rodzaje odczynów cieczy od kwasowego przez neutralny do zasadowego. Interesującym zjawiskiem była dosyć szybka zmiana zabarwienia roztworów.


WRZESIEŃ

Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik.

11.09.2018 r. nasza grupa pojechała metrem na wycieczkę do C.N.K. Podczas podróży dzieci poznały zasady poruszania się w metrze i na ruchomych schodach. W Centrum Nauki powitał nas robot i mnóstwo atrakcji. Każde dziecko miało możliwość poznać i odkryć różnorodne prawa fizyki, przyrody, chemii i matematyki poprzez samodzielne doświadczenia. Wszyscy uruchamiali zmysły, badali, doświadczali, przeżywali a przede wszystkim wspaniale się bawili. Polecamy wszystkim to miejsce na mapie Warszawy - dzieciom i dorosłym.************************
K.M.O. "Jedyneczka"- eksperyment plastyczny. 

W poprzednim roku szkolnym dużo doświadczeń dotyczyło napięcia powierzchniowego różnorodnych cieczy. Tym razem wykorzystaliśmy tę właściwość do wykonania pracy plastycznej. Połączyliśmy wodę z lakierem do paznokci, potem położyliśmy na wodzie kartkę i powstały piękne kosmiczne prace.


******************


K.M.O. "Jedyneczka" - Jak zrobić statek? 

Tym razem dzieci dostały zadanie zbudować statek
i sprawdzić czy nie zatonie bez obciążenia i z obciążeniem. Okazało się to trudnym zadaniem. Prawie wszystkie dzieci skonstruowały statki, które pływały, ale po obciążeniu większość tonęła lub przewracała się. Okazało się, że niezbędna jest wewnętrzna konstrukcja, która utrzymuje statek w równowadze i pozwala na obciążenie go bagażem.*****************

             „Jabłkowy zawrót głowy”

19.09.2018 r. wcześnie rano dwie najstarsze grupy pojechały na wycieczkę autokarową do Kurkowa. Poznały pracę sadownika i różnorodne prace związane
z prowadzeniem sadu. Zdobyły wiedzę
o wartościach odżywczych jabłek oraz ich różnych odmianach. Zobaczyły też maszyny i urządzenia sadownicze oraz pomieszczenia do magazynowania jabłek. Bardzo podobała się kolejka z skrzynek po jabłkach ciągnięta przez traktor, która zawiozła nas do sadu
z pysznymi jabłuszkami. Dzieci samodzielnie zrywały
i kosztowały owoców odmiany „Gala”. A potem pojechaliśmy na wielki plac zabaw. Były tam też kury
i indyki i różnorodne zabawy związane z gospodarstwem domowym. Oprócz sprzętu ogrodowego, piaskownicy
i różnorodnych sprzętów do zabaw terenowych zorganizowana tez była dyskoteka. A po męczącej zabawie dzieci odpoczęły przy smacznym posiłku (kiełbaska
z grilla). W drodze powrotnej wielu przedszkolaków odpoczywało po tak atrakcyjnym wyjeździe,
a w przedszkolu czekał już obiad. Po wycieczce pozostało wiele wrażeń ale także wiedza na temat sadu
i gospodarstwa wiejskiego.

20.09.2018 r. 
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka.

Od rana dzieci przyszły z misiami małymi, dużymi a nawet wielkimi. Najpierw na warsztatach pierwszej pomocy przedmedycznej dzieci dowiedziały się jak należy wykonać masaż serca, gdzie należy zadzwonić i jak zabandażować ranę a wszystko na naszych wspaniałych misiach. Zabawa połączona z nauką bardzo się wszystkim podobała. Pani Dyrektor złożyła życzenia dzieciom i opowiedziała o drobnych upominkach jakie zostały przygotowane z tej okazji. Później dzieci zamieniły się w różnorodne postaci
z bajek dzięki kolorowym makijażom wykonanym przez panie. W wesołym nastroju odbyła się dyskoteka i na koniec starsze grupy udały się na marsz przedszkolaków . Podczas przemarszu dzieci rozdawały balony i ulotki informacyjne na temat ich święta. W bardzo pogodnych nastrojach wędrowały po okolicy ciesząc się, że one też są ważne bo mają swoje własne święto. Każde z dzieci wróciło do domu z odblaskowym zajączkiem
i drobną zabawką.

********************
Warsztaty z języka angielskiego.

21.09.2018 r. dzieci poszły na wycieczkę pieszą do” Profi - lingua” na warsztaty z języka angielskiego. Poprzez zabawę połączoną z obejrzeniem filmu poznały wiele nowych słów oraz wykonały ciekawe maski bohatera bajki. Ale najfajniejsza była tablica interaktywna. Wszystkim podobała się tak nauka języka.
                   K.M.O. "Balonowe koło."
W poprzednim roku wiele uwagi poświęciliśmy eksperymentom z powietrzem. Tym razem balony zostały połączone i powstał piękny pierścień. Niestety okazało się że strumień powietrza zarówno wentylatora jak i suszarki nie unosi balonów. Dzieci postanowiły użyć mniejszych balonów i eksperyment się powiódł. To doświadczenie przybliża nam prawo Bernoulliego.

Comments