IV - PLANETA ODKRYWCÓW

LISTOPAD

Miło nam poinformować Państwa, że Dzieci z naszego oddziału, na zaproszenie kancelarii Prezydenta RP wzięły udział w warsztatach w ramach Polskiej Wystawy Gospodarczej, na której ozdabiały porcelanowe filiżanki.

Zapraszamy do podziwiania efektów ich pracy w gablocie znajdującej się w holu głównym przy szatni.


***************

PAŹDZIERNIK
K.M.O. "Jedyneczka"- Chromatografia.
Dwa kolejne spotkania dotyczyły chromatografii bibułowej. Pierwsze spotkanie było poświęcone jesiennym liściom.Aby sprawdzić jakie barwniki zawierają  wykonaliśmy doświadczenie zwane chromatografią. Jest to metoda służąca do rozdzielania i badania składu mieszanin.Nazwa pochodzi z języka greckiego: chroma-barwa, graphein-pisać. Najprostszą z różnorodnych sposobów prowadzenia chromatografii jest chromatografia bibułowa. W pierwszym etapie wydobyliśmy barwniki z liści, a w drugim za pomocą bibuły dokonaliśmy ich rozdzielenia. Efekty niestety nie były zbyt spektakularne i ponowiliśmy nasze eksperymenty na drugim spotkaniu tym razem z mazakami. Najpierw badaliśmy barwy składowe jednego koloru a później wielu. Zabawa była fantastyczna, kolorowa i powstały piękne prace."Warsztaty"
Przez dwa dni 16.10- 17.10 2018r dzieci uczestniczyły w warsztatach P.W.G. przy Pl. Piłsudskiego . Pierwszego dnia były to warsztaty ceramiki zorganizowane przez fabrykę porcelany "Ćmielów". Po wysłuchaniu historii o powstawaniu wyrobów ceramicznych dzieci miały okazję uczestniczyć w malowaniu porcelany. Piękne wyroby porcelanowe zostały ozdobione dziecięcą twórczością oraz gotowymi kalkomaniami. Drugiego dnia zajęcia organizowała Kopalnia Soli Wieliczka. Poza przybliżeniem dzieciom opowieści o powstaniu kopalni oraz legend z nią związanych każdy mógł zostać solnym rzeźbiarzem . Dzieci otrzymały także kawałek soli w prezencie. Poza warsztatami mogły także uczestniczyć w interaktywnej wystawie P.W.G.

"Spotkanie z biblioteką"
18.10.2018r. wybraliśmy się na pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie biblioteczne. Dzieci wraz z nauczycielem wypożyczyły książki o tematyce patriotycznej aby wzbogacić swoją wiedzę i poszerzyć zakres informacji o naszym kraju.

19.10.2018 "Eko warsztaty"


Wszystkie dzieci miały okazję poznać pracę ekologa zdobyły informację na temat budowy, ochrony i rozwoju drzew liściastych i iglastych. Poprzez różnorodne działania możemy zapobiegać rozprzestrzenianiu się smogu oraz dbać o porządek w ekosystemie. Należy także zaopatrzyć się w specjalne maski aby smog bał się nas a nie my jego.
K.M.O."Jedyneczka" - "Szyszki"
Dzieci zgromadziły dużo jesiennych okazów w kąciku przyrody ale najbardziej zainteresowały się szyszkami. Postanowiliśmy zrobić pewien eksperyment. Pytanie badawcze: Co stanie się z szyszką jeśli włożymy ją do różnorodnych  cieczy?  Dzieci dawały różne propozycje i zalewały szyszki w słoikach: wodą, oliwą, octem, solanką, sokiem z cytryny, sodą, wodą utlenioną, potem  słoiki zostały odstawione do kącika przyrody na dobę. Jedna szyszka została umieszczona na parapecie za oknem i jedna w zamrażarce. Następnego dnia okazało się, że wszystkie szyszki poza tą w oliwie i zamrażarce pozamykały się. Szyszki ochraniają nasiona przed deszczem i zamykają się. A po umieszczeniu ich w ciepłym miejscu ponownie się otwierają- magia...

"Dzień buraczka 03.10.2018r."
Tego dnia wszystkie dzieci przyszły w kolorach różu, czerwieni, fioletu i wiśni czyli w różnych odcieniach buraczka. Ranek zaczęliśmy od sprawdzenia walorów estetyczno - smakowych buraka. Później były konkursy i zabawy z udziałem "bohatera dnia". A po południu odbył się kiermasz zdrowego żywienia na którym burak został podany w wielu atrakcyjnych odsłonach plastyczno - kulinarnych. Niezbyt popularny wśród dzieci w ciastkach czekoladowych smakował wybornie.
K.M.O. "Jedyneczka" - 
"Badamy pH roztworów"
Przez dwa kolejne spotkania sprawdzaliśmy pH różnych sporządzonych przez dzieci roztworów wykorzystując naturalne wskaźniki tj.: sok
z czerwonej kapusty oraz sok z buraka. Sok z czerwonej kapusty okazał się lepszy i wskazał przeróżne rodzaje odczynów cieczy od kwasowego przez neutralny do zasadowego. Interesującym zjawiskiem była dosyć szybka zmiana zabarwienia roztworów.

WRZESIEŃ

Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik.

11.09.2018 r. nasza grupa pojechała metrem na wycieczkę do C.N.K.  Podczas podróży dzieci poznały zasady poruszania się w metrze i na ruchomych schodach. W Centrum Nauki powitał nas robot i mnóstwo atrakcji. Każde dziecko miało możliwość poznać i odkryć różnorodne prawa fizyki, przyrody, chemii i matematyki poprzez samodzielne doświadczenia. Wszyscy uruchamiali zmysły, badali, doświadczali, przeżywali a przede wszystkim wspaniale się bawili. Polecamy wszystkim to miejsce na mapie Warszawy - dzieciom i dorosłym. 


K.M.O. "Jedyneczka"- eksperyment plastyczny
.

W poprzednim roku szkolnym dużo doświadczeń dotyczyło napięcia powierzchniowego różnorodnych cieczy. Tym razem wykorzystaliśmy tę właściwość do wykonania pracy plastycznej. Połączyliśmy wodę
z lakierem do paznokci, potem położyliśmy na wodzie kartkę   
i powstały piękne kosmiczne prace.


K.M.O. "Jedyneczka" -  Jak zrobić statek?

Tym razem dzieci dostały zadanie zbudować statek i sprawdzić czy nie zatonie bez obciążenia i z obciążeniem. Okazało się to trudnym zadaniem. Prawie wszystkie dzieci skonstruowały statki, które pływały, ale po obciążeniu  większość tonęła lub przewracała się. Okazało się, że niezbędna jest wewnętrzna konstrukcja, która utrzymuje statek
w równowadze i pozwala na obciążenie go bagażem.


„Jabłkowy zawrót głowy”

19.09.2018 r. wcześnie rano dwie najstarsze grupy pojechały na wycieczkę autokarową do Kurkowa. Poznały pracę sadownika
i różnorodne prace związane z prowadzeniem sadu. Zdobyły wiedzę
o wartościach odżywczych jabłek oraz ich różnych odmianach. Zobaczyły też maszyny i urządzenia sadownicze oraz pomieszczenia do magazynowania jabłek. Bardzo podobała się kolejka z skrzynek po jabłkach ciągnięta przez traktor, która zawiozła nas do sadu z pysznymi jabłuszkami. Dzieci samodzielnie zrywały i kosztowały owoców odmiany „Gala”. A potem pojechaliśmy na wielki plac zabaw. Były tam też kury i indyki i różnorodne zabawy związane z gospodarstwem domowym. Oprócz sprzętu ogrodowego, piaskownicy
i różnorodnych sprzętów do zabaw terenowych zorganizowana tez była dyskoteka. A po męczącej zabawie dzieci odpoczęły przy smacznym posiłku ( kiełbaska z grilla). W drodze powrotnej wielu przedszkolaków odpoczywało po tak atrakcyjnym wyjeździe a w przedszkolu czekał już obiad. Po wycieczce pozostało wiele wrażeń ale także wiedza na temat sadu i gospodarstwa wiejskiego.

20.09.2018 r. Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka.
Od rana dzieci przyszły z misiami małymi, dużymi a nawet wielkimi. Najpierw na warsztatach pierwszej pomocy przedmedycznej dzieci dowiedziały się jak należy wykonać masaż serca, gdzie należy zadzwonić i jak zabandażować ranę a wszystko na naszych wspaniałych misiach. Zabawa połączona z nauką bardzo się wszystkim podobała. Pani Dyrektor złożyła życzenia dzieciom i opowiedziała o drobnych upominkach jakie zostały przygotowane z tej okazji. Później dzieci zamieniły się w różnorodne postaci z bajek dzięki kolorowym makijażom wykonanym przez panie. W wesołym nastroju odbyła się dyskoteka i na koniec starsze grupy udały się na marsz przedszkolaków . Podczas przemarszu dzieci rozdawały balony i ulotki informacyjne na temat ich święta.  W bardzo pogodnych nastrojach wędrowały po okolicy ciesząc się, że one też są ważne bo mają swoje własne święto.  Każde z dzieci wróciło do domu z odblaskowym zajączkiem
i drobną zabawką.
Warsztaty z języka angielskiego.

21.09.2018 r. dzieci poszły na wycieczkę pieszą do” Profi - lingua” na warsztaty z języka angielskiego. Poprzez zabawę  połączoną
z obejrzeniem filmu poznały wiele nowych słów oraz wykonały ciekawe maski bohatera bajki. Ale  najfajniejsza była tablica interaktywna. Wszystkim podobała się tak nauka języka.

K.M.O. "Balonowe koło."

W poprzednim roku wiele uwagi poświęciliśmy eksperymentom
z powietrzem. Tym razem balony zostały połączone i powstał piękny pierścień. Niestety okazało się że strumień powietrza zarówno wentylatora jak i suszarki nie unosi balonów. Dzieci postanowiły użyć mniejszych balonów i eksperyment się powiódł. To doświadczenie przybliża nam prawo Bernoulliego.

Comments