II - Planeta Przygód 2019/2020


"W przedszkolu jest słodko, bo pachnie szarlotką..."

Październikowe dni w grupie „Planety Przygód” miały smak owoców. Dzieci poznawały najpopularniejsze drzewa i krzewy owocowe wraz z owocami i bardzo chętnie wzbogacały swój kącik przyrody. A co robiły z owocami przez te dni? To proste – oglądały, dotykały, delektowały się ich smakiem i aromatem, liczyły, porównywały wielkość
i kolor, badały z zewnątrz i wewnątrz, opisywały ich wygląd, a także pląsały, bawiły się przy muzyce i śpiewały piosenki. Nie zabrakło również ciekawych prac plastycznych.

Bardzo przyjemną kontynuacją tych zajęć badawczych
i edukacyjnych było przygotowanie pysznej szarlotki
z jesiennych jabłek.

Dzieci z ochotą przystąpiły do krojenia rumianych jabłek
i przygotowały ciasto. Pracy było dużo i wszystkie przedszkolaki miały jakieś ważne zadania do wykonania. Ale warto się było pomęczyć, po piękny zapach pieczonego ciasta oraz rozpływający się w ustach smakołyk zrekompensował wszystkie trudy!

Ciasto wyszło wspaniałe!.

***************
Eksperymenty

Dzieci z „Planety przygód” zgromadziły dużo jesiennych okazów w kąciku przyrody.  Szczególnie zainteresowały się szyszkami. Postanowiliśmy zrobić pewien eksperyment. Pytanie badawcze: Co stanie się z szyszką jeśli włożymy ją do różnorodnych cieczy? Dzieci zalewały szyszki
w kubeczku plastikowym przeźroczystym - wodą, oliwą, octem, sodą, malowały farbą plakatową, potem słoiki zostały odstawione do kącika przyrody. Jedna szyszka została umieszczona na parapecie za oknem, a jedna
w zamrażarce. Po podwieczorku okazało się, że wszystkie szyszki, poza tą w oliwie i zamrażarce pozamykały się. 

Szyszki ochraniają nasiona przed deszczem i zamykają się. A po umieszczeniu ich w ciepłym miejscu ponownie się otwierają- magia...

******************
Mama Franka

W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” chętni rodzice czytają dzieciom w przedszkolu książki. Gościliśmy już mamę Frania. Dzieci ze skupieniem słuchały czytanych książek. Jest to dla nich ciekawa atrakcja i świetna zabawa. Zapraszamy innych rodziców.


******************

Mama Julianki

W październikowe popołudnie odwiedziła nas mama Julianki. Przyniosła ulubioną książką Julianki, którą czyta jej na dobranoc: „Przygody Kubusia Puchatka”.

Na zakończenie spotkania wszyscy narysowali  „Kubusia Puchatka ”. Dużą radość sprawiła mama Julianki  doceniając prace dzieci.
******************
Mama Marianki

Mama Marianki zaznajomiła dzieci z książką Grzegorza Kasdepki pt.”A ja nie chcę być księżniczką”.
 Dzieci ze skupieniem słuchały losów bohaterki. 
Na zakończenie tradycyjnie zabrały się do plastycznych interpretacji książki.
******************
Mama Oli

W naszym przedszkolu w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom", zaproszeni goście odwiedzają swoje pociechy
w poszczególne dni miesiąca, począwszy od października 
i czytają krótkie książeczki lub bajki dla dzieci. 

Dzieci są bardzo zadowolone i dumne ze swoich rodziców. Mama Oli zaprezentowała dzieciom „Calineczkę”.  


******************
Jesienny spacer
Dzieci z „Planety Przygód” ubrane w odblaskowe kamizelki udały się na swój pierwszy jesienny spacer wokół przedszkola. 
Po obejrzeniu różnych drzew i krzewów najbardziej spodobał się dzieciom kasztanowiec-jego liście i owoc „kasztan” z którego można zrobić ciekawe prace. 
Dzieci wzięły ze sobą małe szkła powiększające dzięki którym mogły zaobserwować co się schowało w korze, pod liściem, obejrzały pająka i jego pajęczynę. 
Był też czas na bieganie i zabawy. Najwięcej radości sprawiło baraszkowanie wśród miękkich, pachnących liści.
****************

Warsztaty slim'a z Ewą D.

Nasza absolwentka - Ewa bardzo polubiła zabawy ze swoimi młodszymi kolegami. Odwiedziła nas w ramach slime warsztatów. Tym razem dzieci wykonały masę plastyczną i wesoło się bawiły.

 ********************
Gimnastyka korekcyjna

                                           ********************
Drodzy Rodzice,
Prosimy o przyniesienie na pon. 21.10.2019 r. t-shirtów
i sportowych spodenek  (na zajęcia z gimnastyki korekcyjnej).


Dziękujemy,
Nauczycielki z oddz. II


                                       ********************

               Zajęcia z języka angielskiego

                                       ********************
Smaczna i zdrowa sałatka jarzynowa

Jesień to tematyka związana m. in. z robieniem zapasów, poznawanie owoców i warzyw. Przedszkolaki z „Planety Przygód” na zajęciach poznawały warzywa nie tylko za pomocą wzroku ale również innymi zmysłami: węchem, dotykiem i smakiem . Zwieńczeniem tych działań było robienie sałatki jarzynowej. Wszyscy z wielkim entuzjazmem przystąpili do pracy. Samodzielnie wykonana sałatka smakowała wyśmienicie.


********************

Koncert muzyczny
"W kra
inie dźwięków - Poznajemy instrumenty muzyczne"

W dniu 03.10.2019 dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w koncercie muzycznym: ,,W krainie dźwięków - poznajemy instrumenty muzyczne" Przedszkolaki poznały klarnet. Dzieci podziwiały jak pięknie dźwięki można wydobyć z tego instrumentu. Koncert muzyczny bardzo podobał się przedszkolakom co widać na uśmiechniętych buziach dzieci.


************

Spektakl "Brzydkie kaczątko"

01.10.2019 r. nasi mali widzowie obejrzeli spektakl "Brzydkie kaczątko". Nowoczesna aranżacja bardzo dobrze znanej bajki oraz wesoła oprawa muzyczna wprawiła dzieci w bardzo dobry nastrój.
************

Drzewo w mieście

Przedszkolaki z „Planety Przygód” uczestniczyły
w edukacyjnym programie ekologiczno-przyrodniczym. Podczas warsztatów dzieci dowiedziały się w jaki sposób można dbać o środowisko i żyjące w nim zwierzęta „Jeż”.
************

"Zabawy z muzyką"

Umuzykalnienie  to zajęcia wprowadzające dzieci w świat muzyki, dźwięków, poznania zmysłowego i wrażliwości estetycznej. Oparte są o rozwijanie zdolności dzieci poprzez naturalny kontakt z muzyką w zabawie, grę na instrumentach, improwizację rytmiczno – ruchową, muzykoterapię, naukę piosenek i elementy dramy. 


Podczas zajęć dzieci uczą się śpiewu, poznają piosenki, rozwijają umiejętność odtwarzania rytmu i melodii głosem, ruchem lub przy wykorzystaniu określonych instrumentów. Poprzez zabawę poznają poszczególne elementy składające się na utwór muzyczny takie jak rytm, tempo, melodia, harmonia, dynamika, artykulacja, kolorystyka dźwiękowa.

Zajęcia z  umuzykalnienia i rytmiki są prowadzone w naszym przedszkolu przez wykwalifikowanego instruktora kształcenia muzycznego dwa razy w tygodniu, we wszystkich grupach wiekowych.***********

 Warsztaty z języka angielskiego

Dzieci poszły na wycieczkę pieszą do "Profi-lingua" na warsztaty z języka angielskiego. Poprzez zabawę połączoną z obejrzeniem filmu, dzieci poznały wiele nowych słów oraz wykonały ciekawe maski bohatera bajki. Najfajniesza była tablica interaktywna. 

Taka nauka, wszystkim się podobała.
*********** 

Nauka figur geometrycznych w zabawie

       Wprowadzanie dzieci w świat matematyki, poznawania figur geometrycznych w formie zabawy, to dokonały pomysł, aby zachęcić je do nauki i zgłębiania wiedzy.

Dzieci bardzo lubią układanie wzorów z mozaiki zarówno wg własnego pomysłu, jak i gotowego szablonu. Chętnie obrysowują też kształty geometryczne, tworząc z nich ciekawe kompozycje. Manipulowanie klockami rozwija koordynację wzrokową, kreatywność, koncentrację, wyobraźnię i sprawność manualną . Budowanie z klocków pozwala na swobodną ekspresję dziecka, a przy okazji ma dużą wartość edukacyjną. Klocki mogą być bardzo przydatne podczas poznawania nazw brył geometrycznych, pojęć związanych z wielkością czy rozpoznawania kolorów. Zarówno różnego rodzaju układanki geometryczne, jak i klocki zachęcają przedszkolaki do podejmowania zabaw w zespołach, uczą współpracy i kooperacji.
***********

Dzień Przedszkolaka


"Każdy przedszkolak dobrze wie,
że kiedy 20 wrzesień zbliża się,
od najmłodszego, aż po starszaka,
wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka"


20 września to ważny dzień dla każdego Przedszkolaka, bowiem Sejm przyjął uchwałę ustanawiającą ten dzień Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka.

Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci. Ma się przyczynić do popularyzacji wychowania przedszkolnego.

Nasze przedszkolaki świętowanie rozpoczęły od nadmuchiwania kolorowych baloników, które przyczyniły się później do wspaniałej zabawy.

Tego dnia, dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy
i udziału w konkursach; rzucały kółkami do celu, chodziły
z krążkiem na głowie, dmuchały balony przez tunele, uczestniczyły w zabawach z wykorzystaniem chusty animacyjnej oraz zmagały się z balonami, które na ozdobiły, zgodnie z własnymi pomysłami.

Radość, śmiech i głośny doping uczestników świadczyły
o wspaniałej zabawie.
 

***********

Wrzesień

Wszystkie dzieci, po wakacjach bardzo się stęskniły za swoimi koleżankami i kolegami. Poznały też nowe dzieci, które szybko się polubiły. Wspólnie poznają nową salę
i zabawki.

Same niespodzianki, jak to na Planecie Przygód.


 ***********
Drodzy Rodzice,
Zapraszamy na zebranie organizacyjne, które odbędzie się w czwartek 12.09.2019 r. o godz. 17:00.

***********

Drodzy Rodzice,
Prosimy, aby 2 września dzieci wyposażone były
w najpotrzebniejsze rzeczy, tj.:
  1. Po pierwsze, niech zabiorą ze sobą bardzo szeroki uśmiech i dobry nastrój
  2. Rzeczy na zmianę, włącznie z bielizną w razie jakiejś przygody, np. polania się kompotem ;)
  3. Kapcie na zmianę
  4. Mokre i suche chusteczki
  5. Piżamę
O reszcie spraw będziemy rozmawiać na zebranie, 
o którym poinformujemy Państwa w przyszłym tygodniu.

Serdecznie zapraszamy :)

Comments