I - Planeta Marzycieli 2019/2020

LISTOPAD

"Świętujemy..."


„Gdzie jest mój dom, gdzie jest moje przedszkole ?”               Podczas realizacji tematu  dzieci zwiedziły najbliższą okolicę przedszkola poznały ważne ulice, domy , miejsca oraz poznały wiersze i utwory  muzyczne o treściach patriotycznych.  Poprzez różnorodne działania edukacyjne zapoznały się z najważniejszymi symbolami narodowymi: flaga, hymn, godło.  Uczciły również nadchodzące Święto Niepodległości poprzez uczestnictwo w zbiorowym śpiewaniu hymnu i wizycie pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki.

 

Kino sferyczne.

08.11.2019r. dzieci miały okazję obejrzeć film kosmiczny pt. „Małpka w kosmosie”. Wraz z bohaterami dzieci udały się wspaniałą rakietą w kosmiczną podróż po układzie słonecznym.  Mogły zobaczyć z bliska niektóre planety i przeżyć fantastyczną przygodę w wymiarze 3 –D. Wszystkim bardzo się podobała taka forma poznawania wszechświata.


PAŹDZIERNIK


Co jeszcze można powiększyć?

„Jesienna muzyka”

Jesień dostarcza dużo skarbów, które możemy wykorzystać jako gotowe instrumenty: kasztany, żołędzie, orzechy, liście. Grupa Marzycieli udała się na spacer w poszukiwaniu odgłosów natury, oczywiście odwiedziliśmy także nasz dąb „Jedyneczkę” i sprawdziliśmy czy liście które na nim pozostały szumią a te pod nim szeleszczą. Oprócz dźwięków naturalnych szukaliśmy przedmiotów wydających dźwięki i naśladujących naturę a na koniec naszych zajęć wykonaliśmy własne instrumenty ekologiczne i stworzyliśmy wspaniałą orkiestrę. Jesienny koncert sprawił dzieciom wiele radości.

„Pasowanie”

21.10.2019r. odbył się pierwszy ważny występ dzieci z Planety Marzycieli – pasowanie na przedszkolaka. Dzieci zaprezentowały krótki występ opowiadający o tym jak zmieniły się i dojrzały do tego aby zostać prawdziwymi zuchami i przedszkolakami. Zaśpiewały po polsku i po angielsku oraz zaprezentowały tańce tradycyjne i nowoczesne. Na koniec złożyły przyrzeczenie i zostały przez Panią Dyrektor pasowane i przyjęte do przedszkolnej rodziny.

My marzyciele- przyrzekamy

być od dziś –przedszkolakami.

Nie grymasić i nie płakać

grzecznie bawić się i zręcznie skakać.

         Dobrych manier przestrzegać codziennie

Panie i Kolegów szanować wzajemnie.

Uczyć się i poznawać nowe

by życie było ciekawe i kolorowe.

Po tak wyczerpującym występie otrzymały pamiątkowe dyplomy, książki i mogły nabrać sił na przyjęciu zorganizowanym z okazji ich święta.


„W co się bawić ?”

Podczas zabaw w sali i ogrodzie czas szybko mija, jeśli mamy ciekawe  pomysły na zabawy np.  kształcące aparat oddechowy  takie jak:  bańki mydlane lub usprawniające mięśnie dłoni; chwytanie przedmiotów ciekawymi narzędziami: pęsety, spinacze, łyżki itp.

K.M.O. „Jedyneczka” – Tajemnice liści

Tym razem młodzi odkrywcy z Planety Marzycieli prowadzili badania jesienne. Sprawdzali w jaki sposób składniki odżywcze i woda wędrują od korzeni drzewa do liści. Oglądali, badali i podświetlali różne rodzaje liści drzew . Kanaliki w liściach trochę przypominają nasze żyły i mają podobne funkcje. Na koniec sprawdzili co się stanie z gałązką drzewa liściastego i iglastego pod wpływem działania mrozu.( w zamrażarce) Jest to być może odpowiedź na pytanie dlaczego liście spadają a drzewa iglaste pozostają zielone.


„Pamiętamy”

Zbliżające  się święta Wszystkich Świętych dzieci uczciły wizytą w miejscu pamięci i zapaliły znicze, jako symbol pamięci o tych, których już nie ma wśród nas. 

„Brzydkie kaczątko”
01.10.2019 r. dzieci z „Planety marzycieli” zobaczyły po raz pierwszy przedszkolny teatrzyk pt. „Brzydkie kaczątko”. Nowoczesna aranżacja bardzo dobrze znanej bajki oraz wesoła oprawa muzyczna wprawiła dzieci w bardzo dobry nastrój toteż nagrodziły wysiłek aktorów głośnymi oklaskami.
***************

 Warsztaty pt. "Drzewo"

W ramach  02.10.2019 r. w ramach spotkań przyrodniczych dzieci poznały wielu mieszkańców lasu: jeże, wiewiórki, ptaki oraz sposób zachowania niektórych
z nich w okresie późnej jesieni i zimy - hibernację.

Podczas warsztatów  nauczyły się rozpoznawania ptaków mieszkających w lesie oraz owoców niektórych leśnych drzew. Na chwilę zamieniły się w drzewa, które zapewniają schronienie wielu niezwykłym stworzeniom, np. liszkom. 

Zdobywanie wiedzy przyrodniczej w formie zabawy, zagadek i scenek teatralnych młodym marzycielom bardzo się spodobało.


         


   

*****************

Koncert muzyczny „Piotruś i wilk”

03.10.2019 r. po raz pierwszy wysłuchaliśmy koncertu muzycznego. Poznaliśmy muzyczną ilustrację Sergiusza Prokofiewa do filmu „Piotruś i wilk”  w wykonaniu artystów
z Towarzystwa Muzycznego. „Opowieść o Piotrusiu i Wilku” jest opowieścią o marzeniach, wyobraźni i wspomnieniach, które wydają się ulotne i kruche. Ale to dzięki nim zdobywamy to, co zdaje się nieosiągalne, albo radzimy sobie z tym, co nieuniknione. Każdy z nas, tak jak Piotruś, może odnaleźć w sobie na tyle odwagi i siły, by pokonać Wilka. Jeśli tylko w to uwierzy. Piękna oprawa muzyczna wraz z opowieścią spodobała się nie tylko dzieciom ale także paniom.

***************


K.M.O. „Jedyneczka” – Badamy owoce
i warzywa.Tym razem młodzi odkrywcy testowali smak trzech jabłek
i próbowali wybrać najsmaczniejsze . Wybrali oczywiście najsłodsze ale takie słodycze są zdrowe. Później po raz pierwszy dzieci dostały lupy i zajęły się badaniem różnych warzyw i owoców: z zewnątrz i od środka. Można było też sprawdzić ich zapach i smak. Niestety seler nie wypadł najlepiej… „a to feler westchnął seler”. Na koniec przeprowadziliśmy eksperyment z 4 próbkami jabłek, które zostały umieszczone w różnych substancjach: soku z cytryny, oleju, sodzie. Jedna próbka kontrolna czysta. Jest to eksper
yment długofalowy i na efekt trzeba było trochę poczekać. Wpływ różnych płynów i sody na jabłka zrobiła na dzieciach wrażenie. Utlenianie się jabłek to bardzo ciekawy eksperyment. Sok z cytryny zawiera kwas askorbinowy, który zapobiega odbarwianiu się jabłek a olej z powodu swojej gęstej struktury nie przepuszcza powietrza i zapobiega utlenianiu, natomiast soda przyspieszyła ten proces a jabłko pozostawione bez niczego wyschło.


                   
   **************

04.10.2019 r. „Światowy Dzień Uśmiechu”

Od rana wszystkim towarzyszył niezmiennie uśmiech, dzieci rysowały wesołe buźki i przyczepiały własnoręcznie wykonane wizytówki. Po śniadaniu zapoznaliśmy się
z historią tego święta i jej nieodłącznym symbolem czyli „smile”.
 Śmiech poprawia odporność, dotlenia nasz mózg, działa jak naturalny energetyk, relaksuje, wzbudza zaufanie innych i działa na zdrowie toteż śmialiśmy się dużo i rozśmieszaliśmy się nawzajem. A towarzyszyły nam wesołe rekwizyty: specjalne okulary, teleskopowe lusterko , kostka z minami i wesołe pacynki śmieszki. Potem były wesołe tańce, zabawy i opowieść o krainie uśmiechu Aby móc się pięknie uśmiechać należy także pamiętać o naszych zębach i zdrowym odżywianiu. Dzieci przyniosły w tym dniu swoje ulubione owoce i warzywa i urządziliśmy „imprezkę warzywno- owocową”.  A wszyscy jedli, śmiali się i jedli.


                          ***************

"Brygada Enfosia”

Od 07.10. towarzyszyć będzie nam maskotka drzewa-  Enfoś wraz z książeczką.  Enfoś wraz ze swoimi przyjaciółmi opowie nam jak należy dbać o środowisko i ograniczyć ilość zużywania plastiku. Opowieść z ekologicznym przesłaniem powstała w związku z obchodzonym w tym roku 30-leciem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Do książki dołączono oryginalną maskotkę, przedstawiającą tytułowego Enfosia. Inicjatywie towarzyszy konkurs „Eko-zajęcia z Enfosiem” dla przedszkolaków w którym nasze przedszkole bierze udział. Przygodę zaczęliśmy od przedstawienia maskotki i znalezienia jego rodziny w pobliskim parku, przy okazji sprawdziliśmy czy nikt w naszej okolicy nie śmieci.Tydzień z Enfosiem.

Dzieci codziennie poznawały przygody bohaterów książeczki oraz wyruszały w teren wraz z Enfosiem aby zbadać i sprawdzić czy wokół nas wszyscy dbają o środowisko. Pierwszego dnia szukaliśmy rodziny Enfosia i okazało się ,że w sąsiednim parku jest tylko jeden dąb. Nadaliśmy mu imię „Jedyneczka” bo jest jedyny i postanowiliśmy go obserwować.   Drugiego dnia badaliśmy czym możemy zastąpić plastikowe opakowania i udaliśmy się do pobliskiego sklepu aby sprawdzić w czym pakowane są produkty i jakie opakowania nadają się do recyklingu. Niestety plastikowe opakowania nadal przeważają ale za to torebki w sklepie są biodegradowalne czyli ulegają rozkładowi.

Trzeci dzień poświęcony był segregacji śmieci, uczyliśmy się jak należy to robić poprawnie najpierw w sali potem w terenie, niestety my w przedszkolu jeszcze nie mamy pojemników do segregowania śmieci.

Czwarty dzień to dzień doświadczeń i eksperymentów, oglądaliśmy i sprawdzaliśmy jak rozkłada się plastik i inne materiały w środowisku i jakie zagrożenia dla zwierząt zwłaszcza wodnych niosą plastikowe torebki. Potem sami stworzyliśmy eko- plastik z wody i octu. A z powstałej masy dzieci wykonały guziki.

Piąty dzień to dzień Enfosia. Najpierw wykonaliśmy jego podobiznę z krepiny i rolek po papierze. A potem udaliśmy się w teren na wielkie sprzątanie. W parku położonym obok przedszkola, uzbrojeni w jednorazowe rękawiczki zbieraliśmy śmieci i porządkowaliśmy teren. To był bardzo pracowity tydzień.

A w poniedziałek była nagroda, niektóre dzieci wraz z rodzicami wykonały eko-zabawkę,  zorganizowaliśmy wystawę ekologiczną. Wszystkim bardzo podobały się zajęcia z Enfosiem i dzieci dużo się dowiedziały o tym jak dbać o środowisko, przyrodę i naszą planetę.

K.M.O. „Jedyneczka” – Ekologiczne środki czystości.

Ponieważ był to tydzień związany z tematem ekologicznym dzieci zamieniły się w naukowców i przyrządziły mikstury zastępujące tradycyjne środki czystości z składników naturalnych i przyjaznych dla środowiska. Płyn do zmywania z octu, soli i wody oraz mydło z płatków mydlanych, gliceryny i wody. Odmierzanie, przelewanie, mieszanie i sprawdzanie efektu końcowego bardzo się podobało. A potem dzieci mogły sprawdzić działanie swoich produktów.
                         ***************

Uwaga Rodzice

Zachęcamy do wykonania, wspólnie z dzieckiem
eko-zabawki i dostarczenie do pon. 14.10.2019 r.                  Wszystkie prace będą zaprezentowane na wystawie "Jestem eko".


WRZESIEŃ


***************

Pierwsza wycieczka

Profi-Lingua

27.09.2019 r. po raz pierwszy nasza grupa udała się na wycieczkę pieszą do Szkoły Języka Angielskiego –
Profi lingua na warsztaty językowe. Dzieci bardzo się postarały i raźno pomaszerowały do celu. Na miejscu były ciekawe zajęcia po angielsku z wykorzystaniem tablicy interaktywnej. Były też wesołe piosenki, bajki i tańce
z bohaterami bajek. Ta forma nauki przez zabawę spodobała się dzieciom i wszystkie chciały spróbować złapać uciekające cyferki.  W drodze powrotnej również  nikt nie narzekał i wszyscy dzielnie wrócili do przedszkola. 

***************

K.M.O. "Jedyneczka"
Co to jest powietrze? 
(cz. 1 i 2)

Pierwsze i drugie spotkanie naszej grupy młodych odkrywców poświęcone było zbadaniu tajemnic powietrza. Dzieci doświadczalnie badały niezwykłe właściwości powietrza. Próbowały je znaleźć  i zobaczyć w naszej sali
i w ogrodzie przedszkolnym. I powiem w tajemnicy,
że im się to udało!!!
**************

Dzień Przedszkolaka
20.09.2019 r.

Przedszkolaki z Planety Marzycieli po raz pierwszy obchodziły swoje święto ponieważ niedawno dołączyły do naszej przedszkolnej społeczności. Każde dziecko lubi zabawę toteż cały dzień był poświęcony wesołym kolorowym zabawom z balonami . Dzieci chętnie ustawiały się do malowania twarzy i energicznie tańczyły w rytm wężowej muzyki.  W ogrodzie mogły także nacieszyć się kolorowymi bańkami a po południu malowały za pomocą baloników. Dzień był pełen wrażeń i wywołał wiele uśmiechów na dziecięcych buziach.
**************

Jesienny spacer

Grupa ubrana w piękne odblaskowe kamizelki udała się na swój pierwszy jesienny spacer wokół przedszkola. Po obejrzeniu różnych drzew i krzewów najbardziej spodobał się dzieciom kasztanowiec.  Przy nim mogły pobiegać
i znaleźć swoje ulubione skarby – kasztanki.  Przedszkolaki dzielnie maszerowały w parach i chociaż bardzo były zainteresowane wszystkim dookoła nie puszczały rąk swoich kolegów i koleżanek i wszystkie zadowolone dotarły do przedszkola na pyszny obiad.


                                 **************

ADAPTACJA   **************

Drodzy Rodzice,
Zapraszamy na zebranie organizacyjne, które odbędzie się we wtorek 10.09.2019 r. o godz. 17:00.

**************

Drodzy Rodzice,
Prosimy, aby 2 września dzieci wyposażony były
w najpotrzebniejsze rzeczy, tj.:
  • obuwie na zmianę
  • zapasową odzież (umieszczoną w podpisanym worku)
  • chusteczki suche i wilgotne
  • ulubioną maskotkę/poduszkę jako wsparcie w nowym etapie życia :)
  • piżamę (jeśli dziecko nie będzie gotowe do jej  użytkowania).
O reszcie spraw będziemy rozmawiać na zebranie, 
o którym poinformujemy Państwa w przyszłym tygodniu.

Serdecznie zapraszamy :)

Comments